Lakiho Mestečko

Sprievodca Mestečkom, ktoré sa len náhodou náramne podobá na Banskú Štiavnicu

S deťmi do Banskej Štiavnice? Ale veď tam je to všade do kopca...

 • Chcete s deťmi objaviť Banskú Štiavnicu zábavnou formou a na čerstvom vzduchu?
 • Chystáte sa navštíviť Banskú Štiavnicu s deťmi a chcete aby si z výletu odniesli pekné zážitky?
 • Chcete tráviť čas na čerstvom vzduchu a prezrieť prečo je práve toto mestečko také oceňované, ale blúdenie mestom bez cieľa deti nebaví?
 • Mesto už trochu spoznáte, ale nebaví vás deti neustále presviedčať, aby vyšli aj ten ďalší kopec? Chcete v deťoch vzbudiť záujem o historickú architektúru?

Zadovážte si knihu a vydejte sa na výlet.

 • Užijete si vychádzku mestom, kde deti povedú vás.
 • Budete vedieť, ktorou cestou či chodníčkom sa vydať, nebudete sa báť, že chodníček vedie len k niečej bránke.
 • Deti sa prirodzene naučia orientovať sa v mapách.
 • Budete prekvapení, ako obrázky, ktoré si pamätáte z príbehov z knižky Lakiho Mestečko, podobajú na skutočnosť.
 • Zobudíte v deťoch záujem príbehy bežného života a hravou formou si zapamätajú architektúru historického banického mesta.
 • Zasmejete sa spolu, keď rozlúštite, ako sa volajú ulice z knižky v skutočnosti.

...Dobře poznáme jaké to je namotivovat děti, aby vyšli na některý z štiavnických kopců...

Pro koho je kniha určena?

Lakiho Mestečko je kniha, která je určena především dětem předškolního a mladšího školního věku. A pro jejich rodiče, kteří s nimi rádi tráví čas a s čtením knihy jim pomohou.

Obsahuje osm příběhů, které odpovídají osmi různě časově a fyzicky náročným vycházkám po centru města a blízkém okolí.

Každý příběh je jedno z dobrodružství psíka Lakiho, který se toulá Mestečkem. Jde o jednoduchý příběh s velým množstvím ilustrací, které zobrazují místa, kterými psík prochází. Text místy přechází z ilustrovaného textu až do komiksového zobrazení děje. 

Hor sa do toho, nech nesedíme len doma pri počítači, ale nech trávime čas so svojimi deťmi a na čerstvom vzduchu!

Ako si urobiť pekný výlet?

 • Prečítajte si knihu v kľude doma s deťmi. Starostlivo si prezerajte obrázky.
 • Naplánujte si výlet do Banskej Štiavnice. Knihu zoberte so sebou, vyberte si trasu/príbeh podľa nálady či času.
 • Stravte čas vonku v uličkách historického mestečka, kde deti povedú vás.
 • Kniha vám bude pripomínať pekné chvíle ktoré ste spolu zažili.

Lakiho Mestečko má už druhé vydanie, prvé vyšlo v roku 2018 vďaka crowdfundingovej kampani v náklade 500 kusov a do pol roka bolo rozobrané.


Kdo jsou autoři?

Veronika Hajdučíková

Je autorkou Lakiho príbehov. Keď práve nebrúsia texty, vedie deti v modranskom detskom folklórnom súbore Magdalenka. Stretnúť ju ale môžete aj v štiavnických uličkách. So svojimi deťmi, keď sú Lakimu na stope. Ľudové zvyky, tanca a folklór všeobecne, to je živná sila pre Veronu. Etnologičku a inštruktorku spevu a ľudových tancov zaujíma všetko, čo sa vzťahuje na slovenskú kultúru a ako matku dvoch malých capartov ju to navyše ťahá aj do detského sveta nielen literatúry.

 

 

Marcel Mészáros

Je štiavnický ilustrátor a architekt. Jeho prácu spoznáte na prvú dobrú – prepája v nej svoju vášeň pre akvarely a architektúru. Môžete ho poznať z mnohých projektov, ktoré sa týkajú historickej architektúry. Vzdelaním architekt, ale môžete poznať kresby z jeho ilustrátorskej prvotiny Anatómia historického domu. Poučenú kresbu mestečka v knihe prispôsobil detským očiam. Miesta tak môžete nájsť z iných perspektív.

nahlad mapy Lakiho mestecko

Mapa

Pre tých, ktorí sa v teréne pohybujú radšej s mapou ako s knihou mama možnosť prikúpiť si mapu celého Mestečka, kde sú všetky trasy vyznačené. Môžete, ale nemusíte mapa Lakiho Mestečka sa len náramnou náhodou stala orientačnou mapou po celej šťavnici, môžete ich nájsť ako podkladovú mapu oficiálny rozcestník po celom meste – od Križovatky až po Starý zámok. Len vyznačené trasy na nej nenájdete, ale za to nič iné.

Ako sa robí kniha?

Knihu vytvoril a vydal ateliér Altamika. Nie je to bežná kniha z distribúcie. Altamika kombinuje tradičné knihárske remeslo s modernými technológiami. Vnútro kniha je vytlačený ofsetom v Krupine na kvalitný papier Munken s krémovým nádychom. A obálka je vyrobená ručne. Kombinuje niekoľko technológií. Sieťotlač, Slepotlač. Je potiahnutá knihárskym plátnom a druhé vydanie môžete zohnať v niekoľkých odtieňoch modrej farby. Stažíme sa zachovať knihárske remeslo a dodať knihám ešte ďalšiu vrstvu, ktorá sa dá vnímať keď ju máme v ruke.

obrazok z knihy Lakiho mestecko