Lakiho Mestečko

Sprievodca Mestečkom, ktoré sa len náhodou náramne podobá na Banskú Štiavnicu

S deťmi do Banskej Štiavnice? Ale veď tam je to všade do kopca...

Chcete s deťmi objaviť Banskú Štiavnicu zábavnou formou a na čerstvom vzduchu?

Chystáte sa navštíviť Banskú Štiavnicu s deťmi a chcete aby si z výletu odniesli pekné zážitky?

Chcete tráviť čas na čerstvom vzduchu a prezrieť prečo je práve toto mestečko také oceňované, ale blúdenie mestom bez cieľa deti nebaví?

Mesto už trochu spoznáte, ale nebaví vás deti neustále presviedčať, aby vyšli aj ten ďalší kopec? Chcete v deťoch vzbudiť záujem o historickú architektúru?

Zadovážte si knihu a vydejte sa na výlet.

Užijete si vychádzku mestom, kde deti povedú vás.

Budete vedieť, ktorou cestou či chodníčkom sa vydať, nebudete sa báť, že chodníček vedie len k niečej bránke.

Deti sa prirodzene naučia orientovať sa v mapách.

Budete prekvapení, ako obrázky, ktoré si pamätáte z príbehov z knižky Lakiho Mestečko, podobajú na skutočnosť.

Zobudíte v deťoch záujem príbehy bežného života a hravou formou si zapamätajú architektúru historického banického mesta.

Zasmejete sa spolu, keď rozlúštite, ako sa volajú ulice z knižky v skutočnosti.

...Dobře poznáme jaké to je namotivovat děti, aby vyšli na některý z štiavnických kopců...

Pro koho je kniha určena?

Lakiho Mestečko je kniha, která je určena především dětem předškolního a mladšího školního věku. A pro jejich rodiče, kteří s nimi rádi tráví čas a s čtením knihy jim pomohou.

Obsahuje osm příběhů, které odpovídají osmi různě časově a fyzicky náročným vycházkám po centru města a blízkém okolí.

 
Každý příběh je jedno z dobrodružství psíka Lakiho, který se toulá Mestečkem. Jde o jednoduchý příběh s velým množstvím ilustrací, které zobrazují místa, kterými psík prochází. Text místy přechází z ilustrovaného textu až do komiksového zobrazení děje.
 

Keď chcete tráviť s deťmi spoločný čas smysluplne a na čerstvom vzduchu, nie vždy je ale ľahké vymyslieť taký program, ktorý by deti bavil a rodičia by príliš nevyčerpal.

Žijem v Banskej Štiavnici. Určite ste o nej už slyšeli. Je to jedno najnavštevovanejších miest na Slovensku. Nie je sa čomu diviť, je to pekné mesto s neobyčajnou atmosférou, zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Mne sa tu najviac páči to, ako historické centrum mesta bezprostredne nadväzuje na okolitú krajinu. Historické jadro nie je uprostred mesta, ale vlastne na jeho okraji. Môže za to fakt, že sa nachádza v kopcoch, kde sa už mesto nemohlo viac rozpínať a tak jeho veľkosť zostala zakonzervovaná až do dnešných čias. Na meštianske domy na námestí nadväzuje rozvoľnená zástavba baníckych domčekov v strmých svahoch, ktorá prechádza do záhrad a lesov. Všetko prepájajú uzučké susedské chodníčky a odvšadiaľ sú krásne výhľady na mesto. Lenže je to tu z toho dôvodu aj všade hrozne do kopca.

Možno, že ste tu predtým už niekoľkokrát boli, lenže teraz máte deti a bojíte sa, že to pre nich bude príliš náročné, neustále ich prehovárať aby utiekli ešte kúsok. Bolí ich nožičky a vy namiesto kochania sa domčekmi a výhľadmi musíte vymýšľať ako to s nimi zvládnuť. Nechcete ale tráviť celý výlet po múzeách a kaviarňach s detským kútikom. Chcete byť zvonku a zažívať tu jedinečnú atmosféru, tak trochu rozprávkovú. A radi by ste, aby ju vnímali aj deti.

Když jsme malí, vše se nám do našich hlaviček víc zapisuje, vše co vidíme a zažíváme nám kultivuje naše vnímání světa. Rádi ten svět prozkoumáváme. A uličky starého bánského města jsou jako stvořené k dobrodružství.

Rozumiem, že je ale ťažké ich motivovať. Chodiť do kopca je náročné. Čo ale keď sa za ďalšou zákrutou dozviem, ako vyzerá domček, pred ktorým psík Laki stretol psieho kamaráta Paškaja? Nebo ako vyzerá tá Myšštolna?

Každý deň chodíme s našou Dorotkou domov zo škôlky uličkou, ktorá je samozrejme ako inak ako do kopca. Nie je to ďaleko, ale keď sa práve domov na niečo neteší, začne hovoriť, že je unavená a že ju strašne bolí nohy. Hneď musím začať vymýšľať ako to zaonačiť, aby som ju dostala aspoň k ďalšej dopravnej značke, alebo lavičke a potom zase k tej ďalšej a ďalšej a vyhla sa tomu, že ju buď budú musieť vziať na ruky alebo nedôjdeme nikam. Väčšinou si vymyslím niečo, čo pozná z nejakej rozprávky, ktorú sme nedávno videli či čítali. Napríklad o tom, že je mačička alebo dokonca psík z lapkovej patroly a musí počúvať moje rozkazy a ísť pomôcť nejakému zvieratku v núdzi, čo je práve tak pri tom stĺpe v diaľke.

Veronika Hajdučíková a Marcel Mészáros, žijú v Banskej Štiavnici takej. A s deťmi zažívajú obdobné situácie. A to tak často, že ich pretvorili do knihy Lakiho Mestečka. Inšpirovali sa skutočným psíkom Lakim, ktorý po Štiavnici často chodil na potulky. Až tak často, že ho tu každý poznal a rozprávali sa o ňom príbehy, na ktorých možných aj nemožných miestach sa objavil. Veronika Hajdučíková v tom čase pracovala v miestnej Základnej umeleckej škole, kde sa psík Laki vmiešal aj na jednu z jej hodín. Spolu s Marcelom Mészárosom to bol aj jeden z podnetov pre to, aby vymysleli príbehy vlastné, také ktoré by bavili mladšie deti a cez ktoré by mohli zvláštnosti Mestečka sprotrekkovať zábavnou formou aj deťom. Verona napísala texty, jednoduché, ľahko zapamätateľné príbehy z bežného života psíka na potulkách. Marcel prekreslil šťavnícku realitu do milých, ale architektonickou praxou poučených ilustrácií.

Lakiho Mestečko prvýkrát vyšlo v roku 2018 v náklade 500 kusov vďaka crowdfundingovej kampani. Do pol roka boli všetky knihy rozobrané. Niekoľko rokov sme premýšľali, či vydať alebo nevydať ďalšie. Čas ale ukázal, že sa kniha deťom páči a radi by sme aj my prispeli k tomu, aby pomohla preskúmať Štiavnicu aj ďalším deťom a ich rodičom. Preto sme po niekoľkých rokoch pripravili dotlač tejto knihy.

Ako teda pracovať s knihou? Prečítajte a prezrite si ju spolu s deťmi. V pohodlí domova. Naplánujte si výlet do Banskej Štiavnice a vyberte si príbeh/trasu, ktorá vám najviac vyhovuje. Knihu zoberte sebou, prípadne aj mapu a vystopujte niektoré z dobroudružstiev psíka Lakiho.

Petra Mészáros – grafička a editorka knihy Lakiho Mestečka

 

Hor sa do toho, nech nesedíme len doma pri počítači, ale nech trávime čas so svojimi deťmi a na čerstvom vzduchu!

Ako si urobiť pekný výlet?

  • Prečítajte si knihu v kľude doma s deťmi. Starostlivo si prezerajte obrázky.

    Naplánujte si výlet do Banskej Štiavnice. Knihu zoberte so sebou, vyberte si trasu/príbeh podľa nálady či času.

    Stravte čas vonku v uličkách historického mestečka, kde deti povedú vás.

    Kniha vám bude pripomínať pekné chvíle ktoré ste spolu zažili.

Lakiho Mestečko je druhé vydání, první bylo v roce 2018 v nákladu 560 kusů. A tohle všechno jeho čtenáři zažili:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Podělte se o svoje zážitky i vy! Stalo se vám po cestě něco neobvyklé? Potkali jste snad psíka Lakiho? Anebo jste zabloudili?

Banská Štiavnica je velmi staré město. jeho vstupem do UNESCA se podařilo chránit jeho hodnoty a tak se dbá na to, aby se od své historické podoby příliš nelišilo. Ale i ono nezůstává stále stejné. Najdete, co se od vzniku knihy v městě změnilo? 

Sdílet svoje zážitky s ostatními čtenáři anebo se inspirovat můžete tu

Kdo jsou autoři knihy?

Kdo je to Laki?

Inspirací pro knihu se stal psík Laki, který ještě nedávno v Štiavnici skutečně žil. A vyprávěli se o něm všelijaké příběhy. Každý ho v městečku znal. Příběhy v knize jsou jeho zážitky inspirované. 

Veronika Hajdučíková

Je autorkou Lakiho příběhů. Když zrovna nebrousí texty, vede děti v modranskom detskom folklórnom súbore Magdalenka. Potkat ji ale můžete i ve štiavnických uličkách. Se svými dětmi, když jsou Lakimu na stopě. Lidové zvyky, tance a folklor obecně, to je živná síla pro Veronu. Etnologičku a instruktorku zpěvu a lidových tanců zajímá vše, co se vztahuje ke slovenské kultuře a jako matku dvou malých capartů ji to navíc táhne i do dětského světa nejen literatury.   

Marcel Mészáros

Je štiavnický ilustrátor a architekt. Jeho práci poznáte na první dobrou – propojuje v ní svoji vášeň pro akvarely a architekturu. Můžete ho znát z mnoha projektů, které se týkají historické architektury. Vzděláním architekt, ale můžete znát kresby z jeho ilustrátorské prvotiny Anatomia historického domu. Poučenou kresbu městečka v knize přizpůsobil dětským očím. Místa tak můžete najít z jiných perspektív. 

nahlad mapy Lakiho mestecko

Mapa

Pro ty, kteří se v terénu pohybují radši s mapou než s knihou máma možnost přikoupit si mapu celého Městěčka, kde jsou všechny trasy vyznačeny.

Můžete, ale nemusíte mapa Lakiho Mestečka se jen náramnou náhodou stala orientační mapou po celé štiavnici, můžete je najít nako podkladovou mapu oficiální rozcestník po celém městě – od Křižovatky až po Starý zámek. Jen vyznačené trasy na ní nenajdete, ale za to všeličo iné.

 

Ako sa robí kniha?

Knihu vytvořil a vydal ateliér Altamika. Není to běžná kniha z distribuce. Altamika kombinuje tradiční knihařské řemeslo s moderními technologiemi. Vnitřek kniha je vytištěný ofsetem v Krupině na kvalitní papír Munken s krémovým nádechem. A obálka je vyrobená ručně. Kombinuje několik technologií. Sítotisl, Slepotlač. Je potažena knihařským plátnem a druhé vydání mužete sehnat v několika odstínech modré barvy. Stažíme se zachovat knihařské řemeslo a dodat knihám ještě další vrstvu, která se dá vnímat když ji máme v ruce. 

Lakiho pozná snáď každý v našom Mestečku. Malý čierny psík na jednom mieste dlho neposedí. Ráno s deťmi korčuľuje na Červenom jazierku, napoludnie už ňufáčikom otvára dvere do Protikvariátiku, aby pozdravil kamarátku predavačku Ňaňu.

Sám ani nevie ako, svoj kožúšok si neustále namáča do nejakého dobrodružstva. Pamätáte vtedy, keď sa rozhodol povoziť sa v limuzíne na kolenách nórskej kráľovny, ktorá s kráľom prišla na návštevu? O tom, ako sa zľakla a kráľ sa jej smial, si holúbkovia Hr a Kú rozprávali ešte týždeň!

Není to jen o knize...

Na knihu navazuje i workshop pro dětské skupiny s Veronikou Hajdučíkovou, které pracuje s příběhem a je zaměřen na práci s mapami. 

WORKSHOP PRO DETI BS/jinde

video

Jak se dělá kniha s Marcelem Mészárosem. Pro děti ukázka jak se dělá kniha.

divadlo?